Answer: A) Eat Right Grocery
================================
Work Shown:
For each store, divide the cost over the size to get the unit price.
- Eat Right Grocery: 2.32/2 = 1.16
- Good Food Market: 3.70/3 = 1.23
- Health First Store: 5.65/4 = 1.41
- Food for Life Market: 7.28/5 = 1.46
Round each result to the nearest penny. We see that Eat Right Grocery has the lowest unit price, or price per pound.
----------------------
Further explanation:
Let's look at the first row of the table. This says that 2 pounds of rice cost 2.32 dollars. We can form an equation of sorts
2 pounds = 2.32 dollars
Divide both sides by 2 to turn that "2 pounds" into "1 pound". This is because "price per pound" really means "price per 1 pound" or "price for each 1 pound"
So we get
2 pounds = 2.32 dollars
2/2 pounds = 2.32/2 dollars
1 pound = 1.16 dollars
Telling us the unit cost for Eat Right Grocery is $1.16 per pound. The other stores unit prices are calculated the same way.