39.2k views
3 votes
Four different stores sell packages of organic brown rice. The prices at each store are shown in the table.

Which store has the lowest price per pound?

A. Eat Right Grocery
B. Good Food Market
C. Health First Store
D. Food for Life Market​

Four different stores sell packages of organic brown rice. The prices at each store-example-1
User Gil Cohen
by
4.9k points

2 Answers

5 votes

Answer: A) Eat Right Grocery

================================

Work Shown:

For each store, divide the cost over the size to get the unit price.

  • Eat Right Grocery: 2.32/2 = 1.16
  • Good Food Market: 3.70/3 = 1.23
  • Health First Store: 5.65/4 = 1.41
  • Food for Life Market: 7.28/5 = 1.46

Round each result to the nearest penny. We see that Eat Right Grocery has the lowest unit price, or price per pound.

----------------------

Further explanation:

Let's look at the first row of the table. This says that 2 pounds of rice cost 2.32 dollars. We can form an equation of sorts

2 pounds = 2.32 dollars

Divide both sides by 2 to turn that "2 pounds" into "1 pound". This is because "price per pound" really means "price per 1 pound" or "price for each 1 pound"

So we get

2 pounds = 2.32 dollars

2/2 pounds = 2.32/2 dollars

1 pound = 1.16 dollars

Telling us the unit cost for Eat Right Grocery is $1.16 per pound. The other stores unit prices are calculated the same way.

User Ubalo
by
4.3k points
4 votes
The answer is A since I did the math trust me A is correct since A is 1.16 and B is 1.24 and C is 1.41 and D is 1.45
User Bscan
by
5.7k points