218k views
3 votes
4 apples and 3 pears=£2.70 2 apples and 5 pears =£2.40 how much does 1 apple cost and 1 pear

2 Answers

0 votes

Answer:

The answer is 0.45 pounds for an apple and 0.3 pounds for a pear

Explanation:

User Sfinnie
by
9.2k points
4 votes

Answer:

Cost of each apple:
0.45.

Cost of each pear:
0.30.

Explanation:

Let
x denote the cost of each apple. Let
y denote the cost of each pear.

The question states that the cost of
4 apples and
3 pears is
2.70. Thus:


4\, x + 3\, y = 2.70.

Likewise, since the cost of
2 apples and
5 pears is
2.40:


2\, x + 5\, y = 2.40.

Solve this system of equations for
x and
y to find the price of each fruit.


\left\lbrace \begin{aligned} & 4\, x + 3\, y = 2.70 \\ & 2\, x + 5\, y = 2.40\end{aligned}\right..

Multiply both sides of the equation
2\, x + 5\, y = 2.40 by
2 to match the coefficient of
x in the first equation:


\left\lbrace \begin{aligned} & 4\, x + 3\, y = 2.70 \\ & (2* 2)\, x + (2 * 5)\, y = (2 * 2.40)\end{aligned}\right..


\left\lbrace \begin{aligned} & 4\, x + 3\, y = 2.70 \\ & 4\, x + 10\, y = 4.80 \end{aligned}\right..

Substitute the first equation from the new equation to eliminate
x and solve for
y:


\begin{aligned}& 4\, x + 10\, y - (4\, x +3\, y) = 4.80 - 2.70\end{aligned}.


10\, y - 3\, y = 2.10.


7\, y = 2.10.


y = 0.30.

Substitute
y = 0.30 into an equation from the original system to eliminate
y and solve for
x.


2\, x + 5\, y = 2.40.


2\, x + 5 * 0.30 = 2.40.


2\, x = 0.90.


x = 0.45.

Thus,
x = 0.45 and
y = 0.30.

In other words, the price of each apple would be
0.45. The price of each pear would be
0.30.

User Cross Vander
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories