205k views
0 votes
7 lbs of sour candies cost $7.00. What is the unit price?

User Loup
by
5.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$1 per lb

Explanation:

If you divide the cost by the amount you are getting, then you get the unit rate. So, since 7 divided by 7.00 is 1.00, then the cost per pound is $1.00

User Yago Riveiro
by
4.9k points