209k views
5 votes
You bought a binder for $5 and four notebooks. You spent a total of $17. How much did each notebook cost?

User MKorsch
by
4.9k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$3

Explanation:

17 - 5 = 12

12/4 = 3

User UnderemployedJD
by
5.0k points
5 votes

Answer:

$3

Explanation:

17 - 5 = 12 divided by 4 = 3

User Jash Parekh
by
6.0k points