94.4k views
2 votes
A store sells a 1/1/4 pound package of turkey for $9 whats the unit price of the turkey in the package

User JBeagle
by
5.6k points

1 Answer

0 votes

Answer:

$7.20

Explanation:

The first step is to convert 1 1/4 to decimal form. 1/4=0.25, which when added to the 1 gives a total weight of 1.25 pounds. Dividing this by the price to find the unit price, you get 9/1.25=$7.20 per pound of turkey. Hope this helps!

User Michal Gasek
by
5.3k points