74.7k views
0 votes
TARGET SELLS 24 BOTTELS OF WATER FOR 3 DOLARS AND 36 DOLARS WHICH IS THE BETTER BUY AND BY HOW MUCH

1 Answer

2 votes

Answer:

The 36-pack is a better buy by $0.50 per 36 bottles.

Explanation:

24 bottles for $3 compared to 36 bottles for $4

Unit rates:

$3/24 = $0.125/bottle

$4/36 = $0.111/bottle

The 36-pack is a better buy since the unit price is lower.

$0.125 - $0.111 = $0.013888...

$0.01388888... * 36 = $0.50

Answer: The 36-pack is a better buy by $0.50 per 36 bottles.

User Natacado
by
6.2k points