Answer:
15.48mm
Explanation:
I'm guessing some stuff because I don't know what the semicircle actually looks like so uh...
Shaded area = rectangle area-semicircle area
rectangle area = 12 * 6 (the height is 6 because it is the radius of the semicircle) = 72
semicircle area= (6^2pi)/2=18pi=56.52
72-56.52
=15.48