59.7k views
5 votes
These are my last points. Please answer this correctly take your time for this.. Janel bought 5.25 pounds of gucky worms for $7.35.

a. What is the unit rate (cost per pound)?

b. What should the cost of six pounds of gucky worms cost?

c. How many pounds can she buy with $21?

d. Write an equation relating cost (x) with pounds (y). Opposite x =pounds y = cost

e. Is this relationship proportional? Explain how you know.

User Dracony
by
5.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

a. $1.40

b. $8.40

c. 15 lbs

that's all i know but i hope this helps!

User StuWeldon
by
5.3k points