159k views
3 votes
Morgan's favorite spaghetti sauce is available in 16 ounces jar for $3.98. What is the unit rate per ounce? (Don't forget to round and the $

User Yahya
by
5.1k points

1 Answer

5 votes

Answer

So the unit rate for the nearest cent per ounce for each size is 0.24 : 0.19.

Step-by-step explanation:If 16oz cost 3.89, then 1 oz costs 3.89 ÷ 16 = 0.243125 ≈ 0.24

If 32oz cost 5.98, then 1 oz costs 5.98 ÷ 32 = 0.186875 ≈ 0.19

So the unit rate for the nearest cent per ounce for each size is 0.24 : 0.19.

User BlueFeet
by
5.1k points