180k views
0 votes
A shopper bought a 12 pound bag of orange for $18.72. How much did it cost per pound

A shopper bought a 12 pound bag of orange for $18.72. How much did it cost per pound-example-1
User Razor
by
5.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$1.56 per pound

Explanation:

18.72/12 = 1.56

User Domager
by
5.1k points