182k views
3 votes
Aaron bought 2 pounds of cheese for $6. Assuming the situation is proportional, determine how much it will cost for Aaron to buy 15 pounds of cheese.

1 Answer

3 votes
the answer is $45 hope that helps
User Ifaour
by
5.5k points