Answer:
(a) $1.32 per pen.
Explanation:
(a) The total amount, $31.68, distributed amongst 24 pens, equates to each pen costing a total of $(31.68/24) = $1.32 per pen.
(b) The total amount of money which Mia will have to spend on pens this yeah is $(1.45*30) = $43.5, which is $11.82 more than $31.68. Therefore, Mia will need to spend $11.82 more on pens this year.
Hope this helped!