216k views
4 votes
Last year, Mia spent $31.68 on 24 pens, each of which cost the same amount of money. (a) How much did each pen cost? Show the work that leads to your answer. (b) This year, Mia needs to buy 30 pens, each of which costs $1.45. How much more will Mia need to spend on pens this year than last year?

User DJ Ramones
by
4.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

(a) $1.32 per pen.

Explanation:

(a) The total amount, $31.68, distributed amongst 24 pens, equates to each pen costing a total of $(31.68/24) = $1.32 per pen.

(b) The total amount of money which Mia will have to spend on pens this yeah is $(1.45*30) = $43.5, which is $11.82 more than $31.68. Therefore, Mia will need to spend $11.82 more on pens this year.

Hope this helped!

User Ido Lev
by
4.8k points