224k views
1 vote
The total cost C of bulk jelly beans varies directly as the number of pounds p. If

2 pounds costs $8.98, write a direct variation equation to represent this
situation. How many pounds of jelly beans could you get for $35.92?

1 Answer

5 votes

Answer:

it would be 4 pounds

Explanation:

8.98 times 4 equals 35.92

User Gjohn
by
6.6k points